Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
30 Kasım 2022

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği

Klinik Hakkında

    Okmeydanı SSK hastanesi kurulduğundan itibaren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlık eğitimi verilmekte olan kliniğimizde asistanlık eğitim süresi 4 yıldır. Klinik kadrosunda 1 Profesör, 1 Doçent, 1 Başasistan, 3 Uzman Hekim, 1 Romatoloji Yan Dal Uzmanı bulunmaktadır. Şu anda 12 asistan eğitim almaktadır. Asistan eğitiminde düzenli olarak haftada 1 seminer düzenlenmekte, makale değerlendirilmesi, olgu tartışmalarını içeren toplantılar yapılmaktadır. Asistanlarla birlikte hergün poliklinikte hasta değerlendirilip teşhis ve tedavi planlanlaması ve hasta takipleri yapılmaktadır. Polikliniğe başvurmuş hastaların girişimsel tedavileri (Ultrasonografi eşliğinde eklem içi enjeksiyon, tetik nokta enjeksiyonu, kuru iğneleme gibi)  yapılmaktadır. Yatan hastalar hergün düzenli olarak sorumlu asistan ve uzman tarafından vizitte değerlendirilmektedir. Haftada bir klinik uzmanlarının, asistanlarının ve sorumlu fizyoterapistlerin katılımı ile vizit yapılmaktadır. 1. kat 4. blokta 6 adet poliklinik odamız bulunmakta 2 tanesi haftanın hergünü romatoloji polikliniği olarak hizmet vermektedir.

       Polikliniğe başvuran hastaların tedavisi 4. Kat 5. Blokta bulunan fizik tedavi ünitesinde yapılmaktadır. Günlük yaklaşık 150-200 hasta ayaktan tedaviye alınmaktadır. Klinik tedavi ünitesinde 11 Fizyoterapist, 6 Tekniker, 1 Hemşire, 1 Temizlik Personeli, 2 Sekreter çalışmaktadır. Tedavi ünitesi bünyesinde kas iskelet sistemi hastalıklarında elektroterapi ve egzersiz eğitimi, nörolojik, ortopedik, pediatrik rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Ayrıca izokinetik cihazımız ve pelvik taban ünitemiz bulunmaktadır. İzokinetik cihazımız ortopedik rehabilitasyon ve spor yaralanmalarının takip ve tedavisinde kullanılmaktadır. Mesane rehabilitasyonu ise Üroloji ve Kadın Doğum Klinikleri ile koordine bir şekilde verilmektedir. Polikliniğe başvuran hastalara uygun görüldüğünde GETAT işlemleri olarak akupunktur, ozon uygulaması ve kinesiotape uygulaması yapılmaktadır.

    6. Kat 4. Blokta 12 yatağımız bulunmaktadır. Yatan hastalar için 7/24 hizmet verilmektedir. Poliklinik ve tedavi ünitesi hafta içi 08.00-17.00 arasında hizmet vermektedir.