Beyin ve Sinir Cerrahisi
04 Temmuz 2023

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Klinik Hakkında

 

    1972 Yılında SSK Okmeydanı Hastanesi açılınca ilk olarak Nöroşirürji Uzmanı Adnan Gürkaynak hastanede göreve başlamıştır. 18 Haziran 1973 te göreve başlayan Op. Dr. Turgut Derinkök 1985 yılına kadar hastanede uzman olarak çalışmıştır. Op. Dr. Turgut Derinkök bu tarihte yapılan klinik şefliği sınavını başarıyla geçerek 1985 yılında kliniğe eğitim kliniği kimliği kazandırmıştır. Haziran 1996 yılında Op. Dr. Turgut Derinkök’ün emekli olmasıyla klinik şefliği görevine Doç. Dr. Celal İplikçioğlu başlamış, bu görevini 2010 yılında emekliliğine kadar başarıyla sürdürmüştür. 2010 Ekim ayında Klinik Eğitim ve İdari sorumluluğuna Doç. Dr. Suat Erol Çelik üstlenmiştir. 2019 yılında Prof. Dr. Mehmet Volkan Aydın Klinik Eğitim ve İdari sorumluluğu görevini üstlenmiş ve halen görevine devam etmektedir. Kliniğimizde halen 14 uzmanlık öğrencisi mevcut olup, bu güne kadar 45 den fazla uzman hekim yetişmiştir. Yılda yaklaşık 1400 civarında kranial, spinal ve periferik sinir olgusu opere edilmektedir. Yaklaşık 220 civarında yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış deneysel çalışmalar, klinik seri ve olgu takdimleri vardır. Halen 1 Eğitim Sorumlusu Hekim (Prof. Dr), 4 Eğitim Görevlisi Hekim ( 3 Doçent 1 Başasistan) ve  7 Uzman Hekim (Operatör ) görevine devam etmektedir. Kliniğimizde Pediatrik Nöroşirurji, Travma Cerrahisi, İleri Spinal Cerrahi, Nöroonkoloji ve Tümör Cerrahisi ve Nörovasküler Cerrahi operasyonları yapılmaktadır.

 

    Klinğimizde uzmanlık eğitimi süresi 5 yıldır. Uzmanlık öğrencileri için haftalık toplantılar ve seminerler, kurslar ve eğitim faaliyetleri düzenli olarak yapılmaktadır. Kliniğimiz 7 gün 24 Saat hizmet vermektedir. Servisimizde 34 yatak bulunmaktadır. Yoğun Bakım takiplerimiz, Genel Yoğun Bakım’da yürütülmektedir. Kliniğimizde Beyin BT ve MR görüntülemeleri; Spinal BT ve MR görüntülemeleri ile; ileri görüntüleme teknikleri uygulanabilmektedir. DSA; Serebral Anjiyo işlemleri, Kontrastlı çekimler uygulanabilmektedir. 3 Tesla MR cihazımız mevcuttur.

 

    Özellikli Hizmetler:

 

    Kliniğimizde; Beyin Tümörü Hastaları, Travma sonrası Subdural, Epidural, Subaraknoid kanama vb. geçiren hastaların gerekli operasyonları; Beyin Damar Anevrizması; Beyin Damarsal Malformasyonu  gibi hastaların Nörovasküler Cerrahileri; Spina Bifida, Split Cord, Hidrosefali,  gibi Konjenital Malformasyon hastalarının Pediatrik Nöroşirurji Cerrahileri; Travma Sonrası Spinal yaralanma yaşayan hastaların İleri Spinal Cerrahileri ile elektif şartlarda Lomber Disk Hernisi, Servikal Disk Hernisi ve Lomber Listezis gibi Dejeneratif omurga şikayetleri ile başvuran hastaların Spinal Cerrahileri ile Endoskopik ve Açık Hipofiz Cerrahisi; Lomber ve Servikal Stabilizasyon Cerrahileri, Chiari Malformasyonu, Syringomyeli gibi Spinal Cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Kafa Tabanı tümörleri, köşe tümörleri cerrahisi, Ventriküler ve Lomber Drenaj sistemleri yerleştirilmesi teknikleri uygulanmaktadır.

 

   Kliniğe/bölümenasılulaşılır?

 

      Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisimiz 4.kat 4.blokta bulunmaktadır.