Tıbbi Onkoloji
14 Aralık 2022

Tıbbi Onkoloji

Klinik Hakkında

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği 1980 yılında (eski adıyla SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi) Türkiye’nin 3. Tıbbi Onkoloji Kliniği olarak kurulmuştur. Günümüzde ülkemizin hasta potansiyeli en yüksek ve en deneyimli kliniklerinden biri olan merkezimizde kanıta dayalı tıbbi onkoloji uygulamaları yapılmaktadır. Birimimizde bir tıbbi onkoloji öğretim üyesi, iki tıbbi onkoloji uzmanı, 8 tıbbi onkoloji yan dal asistanı görev yapmaktadır. Doktor ekibimizle beraber, klinik ve kemoterapi hemşireleri, kemoterapi hazırlama eczanesi ve yardımcı sağlık personelleri ile 40 yılı aşkın süredir eğitim, araştırma ve hasta bakım hizmeti verilmektedir. Yatan hasta servisimiz 23 yatak kapasitesine, kemoterapi ünitemiz toplam 45 koltuk kapasitesine sahiptir. Günlük ortalama 100 hastaya kemoterapi verilmektedir.

Tıbbi Onkoloji

Merkezimizde onkoloji bilim dalının ilgi alanları olan akciğer kanserleri, meme kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanserler, mide kanseri, pankreas kanseri, özefagus kanseri, nöroendokrin tümörler, yumuşak doku sarkomları, jinekolojik kanserler, kemik tümörleri, baş boyun tümörleri, beyin tümörleri, deri kanserleri ve melanom başta olmak üzere tüm organ tümörlerine sahip hastalar takip edilmekte ve tedavileri düzenlenmektedir. Hastaların tedavi kararları multidisipliner olarak ilgili bölümlerin katılımıyla oluşturmuş olan tümör konseylerinde verilmektedir. Konseylerde radyasyon onkolojisi, cerrahi bölümler, patoloji, radyoloji, girişimsel radyoloji ve nükleer tıp bölümleri ile koordineli şekilde gerekebilecek tanısal görüntüleme, cerrahi, lokal ve girişimsel işlemler planlanmakta ve uygulanabilmektedir.

Kanserlerin tedavisi için ağızdan ve/veya damardan olacak şekilde kemoterapi, hormon tedavileri, hedefe yönelik akıllı ilaçlar ve immunoterapiler kullanılmaktadır. Son yıllarda onkolojik tedavilerin başarısında umut vaat eden iyileşmelere neden olan hedefe yönelik tedavilerin ve immunoterapilerin uygulanabilmesi, hasta özelinde hastalıklarının patolojik, moleküler ve immunolojik olarak detaylandırılması ile mümkün olmakta ve bu tedaviler merkezimizde uygulanmaktadır.